Renkli elektrik kabloları ve anlamları

Renkli elektrik kabloları ve anlamları

Evinizdeki elektrik prizinde bir priz, bağlantı kutusu veya lamba anahtarı kutusunu açtığınızda, farklı renklerde birden çok kabloyla karşılaşabilirsiniz. Bu yazıda, elektrik kablolarının iç mekan montajı için kablo renklerinin anlamını, elektrik kablosu renklerinin anlamlarını, artı, eksi ve faz nötrlerinin anlamlarını ve elektrik kablosu renklerinin anlamlarını açıklayacağız.

Belirli kablo renklerinin, kurulumdaki her bir kablonun işlevini tanımladığını unutmayın.

Kablo rengi Elektrik tesisatının anlamı ve işlevi - Telin rengini bilmek avize, lamba anahtarı ve prizi bağlamamızı kolaylaştıracaktır. Herhangi bir şüpheniz varsa, elektrik işini kalifiye bir teknisyene bırakın.


Markasına bakılmaksızın çeşitli marka ve renklerde kablolar mevcuttur, kablonun rengi aynı kalır, yani Kahverengi, kırmızı, mavi, siyah ve sarı-yeşil. Kurulum ve bakımı kolaylaştırmak için farklı renklerde kablolar üretmenin amacı, kurulum sırasında her bir kablonun işlevi farklı olduğundan, tesisatta kablo dolaşmasını önlemektir. Aşağıda, kablolamanın anlamı ve renk işlevlerinin bir açıklaması bulunmaktadır.

AC güç kablosu renkleri Evlerimizdeki iç kablolama renkleri, Siyah-kahverengi kablo: Bu kablo renginin tek fazlı faz iletkeni (L), kurulumdaki anahtarlara ve prizlere güç aktarmak için kullanılır.


Mavi kablo: nötr kablo (N): prizlerde ve avizelerde negatif veya nötr elektrik yükü için kullanılır.
Yeşil / Sarı Topraklama Kablosu: Bu, topraklama kabloları için en sık kullanılan renktir. Sarı-yeşil kabloyu elektrikli cihazlarda topraklama dışında herhangi bir amaç için kullanmayın. Topraklama kablosu, fişler ve aksesuarlar gibi elektrikli cihazların metal kısımlarına bağlanır.

 

Trifaze (trifaze) elektrik kablolarının renkleri;
R-L1: kahverengi (faz)
S-L2: siyah (faz)
T-L3: gri (faz)

Mavi: nötr
Sarı-yeşil: toprak (PE)
Elektrik panolarındaki güç kabloları (380-220 V) genellikle siyahtır.
Kontrol kablosu renkleri 24V olarak derecelendirilmiştir,

Artı (+): kahve
Nötr (-) eksi: mavi
220 volt için,

Aşama: kırmızı
Nötr: beyaz
sarı-yeşil (PE): toprak