Yazılımı Öğrenmek İsteyenler İçin Tavsiyeler

Anasayfa - Blog

Yazılımı Öğrenmek İsteyenler İçin Tavsiyeler

Bulunduğumuz çağın internet çağı olması ve dijitalleşme ile gelişen mesleklerden biri de yazılımdır. İnternet koşularında birçok şey algoritma ile işlemekte ve şirketler de algoritma, yazılım ve programlama işlerinden anlayan kişileri bünyelerinde bulundurmaya çalışıyor.

İlter Web Tasarım olarak bu konuda size birkaç tavsiyemiz var. 


Neden Kodlama Öğrenmek İstediğinizi Bulun.

Yazılım öğrenmeyi gerçekten istiyor musunuz, bu işle para kazanmak sizi gerçekten iyi hissettirecek mi? Eğer yazılımı sadece para kazanmak için öğrenmek istiyor ve içinizde bu konu hakkında bir tutku yoksa yazılım öğrenme süreci sizin için zor olacaktır. Bu nedenle ne için kodlamayı neden öğrenmek istediğinizi kendinize sorun ve dürüst bir cevap verin. Bu sorunun cevabı yazılım öğrenmek sürecinizde yol göstericiniz olacak

Kendinize Güveniniz Olsun.

Bir işe başlamadan önce yapabileceğiniz en iyi şey kendinize inanmaktır. Bu işi yapabileceğinize ve kendinize güveniyor olmak sizin en büyük motivasyonunuz olacaktır. Unutmayın yazılımcıların hepsinin öğrenme süreçleri hala devam ediyor ve öğrendikleri terimleri, kodlamaları; pratik yaparak, pes etmeyerek öğrendi.

Öğrenme Süreciniz Hep Devam Edecek.

Yazılım, sürekli olarak gelişen bir meslektir. Bu nedenle öğrenip bitirilecek bir iş olmadığından öğrenme süreciniz sürekli olarak devam edecek. Bunu bir iş olarak yapmaya karar verdiğinizde bu öğrenme sürecinizin sürekli olarak devam edeceğini ve kendinizi her zaman güncel tutmanız gerektiğini bilerek bu işe atılmanız gerekir. Bu konuda azminiz ve potansiyeliniz varsa öğrenme sürecinizden keyif alabilirsiniz.

Teknoloji İle Aranız İyi Olmalı.

Bulunduğumuz çağda bilgisayar kullanmayan neredeyse olmasa da yazılım öğrenmeniz için bilgisayar kullanma beceriniz olması yetmez. Bilgisayarın donanımlarına da hakim olmanız gerekir ki kodlama esnasında bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda müdahale edebilesiniz. İyi bir yazılımcı olmak için bilgisayarın donanımlarını ve yazılımını bilmek gerekir. 

Kodlama Beceriniz Devamlı Gelişmeli.

Kodlama yaparken her projeniz yeni bir süreçtir. Bu demek oluyor ki her yeni iş yeni bir kodlama dili öğrenmenize, mevcut kodlama dilinizi geliştirmenize neden olabilir. Böylece her zaman kendinize yeni bir donanım katmanıza sebep olacaktır. Basit kodlar yazarken bir zaman sonra zor ve daha karışık kodları yazabildiğinizi göreceksiniz. 

Zaman Ayırabilmelisiniz.

Her bir işi öğrenmek için zaman ayırabilmeniz gerekir fakat bir yazılımcı olmak için daha çok zaman ayırmalısınız. Çünkü yazılım öğrenirken birçok şeyi eğitim ile geliştirebilseniz bile kendi kendiniz bir şeyler yaparken keşfedeceğiniz birçok şey vardır. Bir projeyi yaparken sürekli yeni teknikler bulup denemeli ve projenizi en iyi haline getirmek için çaba sarf etmelisiniz. Ve bunu yapabilmeniz için büyük bir zaman ayırmalısınız. 
Yazılım, pratik yapmadığınız sürece teorik bilgilerini unutabileceğiniz bir meslektir. Bu sebeple sürekli yeni projeler üzerinde çalışıp öğrenmelisiniz.

Planlama Yapabilmelisiniz.

Başarılı bir öğrenme sürecinin altında iyi bir planlama yatar. Aksi halde işler birbirine karışabilir ve düzgün bir şekilde ilerlemez bu da projenin vaktinde teslim edilmesini engeller. Yazılım da iyi bir planlama gerektirir. Projenize başlamadan önce, projenin tüm sürecini, projenizin her sayfasında neler olacağını, sayfaların bağlantılarını planlamalısınız. 
Planlama yeteneğinizin yetersiz olması projeyi yapma sürecinizin aksamasına neden olabilir, bu konuda kendini olabildiğince geliştirin. Aksi halde herhangi başka bir işinizde bu eksikliğinizin olumsuz sonuçlarıyla karşılaşabilirsiniz.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.