Hacklenen Facebook Hesabı Nasıl Geri Alınır?

Anasayfa - Blog

Hacklenen Facebook Hesabı Nasıl Geri Alınır?

Ele geçirilen facebook hesablarını geri almak artık kolay! İlter Web Tasarım olarak sizler için ele geçirilen facebook hesabı nasıl geri alınır diye araştırıp yazdık. 

Genellikle hesabın saldırıya uğraması kullanıcı dışında başkaları tarafından hesabın şifresi ele geçirildiğinde olmaktadır. Fakat bunun dışında saldırı farklı şekillerde de olabilmektedir.

Eğer hesabınızda sizin adınızda paylaşım, mesaj gönderimi vb. işlemler yapılıyorsa işte o zaman hesabınız birileri tarafından ele geçirilmiş olabilir. Böyle bir duruma uğradıysanız;

İlk önce parolanızı hemen değiştirmeniz gerekiyor. Fakat eğer hesabınıza giriş yapamıyorsanız;
Hemen parola sıfırlama talebinde bulunun. Bu bir işe yaramazsa, hesabınızdaki e-posta adresini değiştirilmiş olabilir. Bu durumu Facebook’a bildirerek başkalarının başına gelmesini önlenilmesinde yardımcı olursunuz.

Bu işlemler dışında;
Güvenlik ayarlarınıza gidin ve ilk oturumu açtığınızdaki bilgilerin size ait olduğundan emin olun. Sizin dışınızda hesabınıza bilinmeyen bir konum veya cihazdan giriş yapılmışsa sağ üst köşedeki üç noktalı menüye basarak “Siz değil misiniz?” öğesini seçin. Bu öğeyi seçerek o konumdaki cihazın oturumunu kapatmaya sağlayacaktır.


Genel ayarlarınızda Facebook’ta kayıtlı olan e-posta'yı kontrol edin. Hesapta size ait olmayan bir bilgi varsa onu kaldırın.


Hesabınızı çalınmamış olsa bile Parolayı 3 ayda bir değiştirmeniz hesabınızı daha güvenli hale getirir. Parolanızın güçlü olması için büyük harf, sayı ve özel karakterler içermesi gerekiyor. Şifrenizi başka bir uygulamada kullanılmamasını tavsiye edilir.


Hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini aktif hale getirin. Bu özellik, parolanız çalınmış olsa bile, başkası oturum açmaya çalıştığında telefonunuza onay kodu gelecektir. Onay vermezseniz de oturum herhangi bir şekilde açılmayacaktır.

Facebook hesaplarının hacklenmesi nasıl önlenir?

Facebook hesap hacklemenin en yaygın olarak bilinen yolu, hesabın şifresini bilgisayar korsanlarına verilmesidir. Herhangi bilinmeyen bir bağlantıdan gelen mesaja tıklandığında ve orada facebook  hesabınızın kullanıcı ve şifreyi isteyip bilgiler girildiğinde işte ne yazık ki o zaman korsanlar tarafından hesap ele geçirilmiştir. Bu yüzden bilinmeyen bir bağlantıya tıklamamamız gerekiyor!


Bunun gibi bir durumla ile karşılaşmamak için, yukarıda sizlere anlattığımız adımlarda iki faktörlü kimlik doğrulamayı aktif etmelisiniz.


Facebook hesabınıza giriş yaparken şifrenizi girmenizi isterse, adres çubuğundaki adrese dikkat ediniz. Adres çubuğuna "ffacebook.com “ veya “facebook.this-is-a-security-notification.com" gibi adresler görünüyorsa şifrenizi asla girmeyin!


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.