HTML’de Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir?

Anasayfa - Blog

HTML’de Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir?

Web sitelerinin ilk izleniminde Html yazı fontları büyük önem taşımaktadır. Sitelerdeki içeriklerin okuyucu tarafından rahat okunabilir olması ve gözleri yormaması için uygun bir yazı fontu seçilmelidir. Sitede tıklanma ve ziyaretçi sayısını artmasına yardımcı olan yazı fontları Html kodlarında değiştirilebilir. Web sitenizin temasına uygun olabilecek bir yazı fontu seçebilirsiniz!

 

HTML Yazı Tipi Neden Önemlidir?

Web sitelerin görsel tasarımını ortaya çıkarmasını sağlayan yazı fontları ayrıca markanın kimliğini öne çıkarmasında yardımcı olur. Yazı fontların kurumsal kimliğe getirdiği bütünlük, müşterilerin markayı algılama şeklini de etkilemektedir.


Okunması zor, karmaşık görüntüye sahip çok küçük ya da büyük yazılar genellikle site ziyaretçilerini rahatsız ederek siteyi terk etmelerine neden olur. Bununla beraber sitenin görüntüsünü bozar. Çoğu web siteleri tarafından kullanılan ve ziyaretçilerin hoşuna giden sıklıkla kullanılan yazı fontları içerikleri daha kolay ve rahat okunmasını sağlamaktadır.

 

HTML Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir?

Html kodlarıyla hazırlanan web siteleri görsellik açısından daha zengin bir hale getiren Css(Cascading Style Sheets), yazıyı birli bir font, renk ve boyutta olmasını sağlar. Böylece kolay bir şekilde fazla kod yazmadan bir yazının belirli stillerini ayarlanabilir.


İlk önce sitede kullanılacak yazı fontu belirlenmesi gerekiyor. Sonra belirlenen yazı fontunu Html kodları arasında tanıtılması gerekir. <font>…</font> etiketi içerisinde “face, color ve size” olmak üzere 3 farklı parametre tanıtılabilir. Bu parametreler yazının fontunu(face), rengini(color) ve boyutunu(size) belirtmeyi sağlar. Fakat bu günümüzde Html’de font etiketi kullanmak yerine Css’te  font ayarları yapılmasını tercih edilir. 
Örneğin:
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<title>İlter Web Tasarım</title>
</head>
<body>
<p><font face=”times new roman” color=”red” size=”3”>Yazılacak Metin</font></p>
</body>
</html>

Yukarıdaki kod tarayıcıda çalıştırıldığında boyutu 3 olan “Yazılacak metin” yazısı “Times New Roman” yazı fontunda kırmızı renkte görünecektir.


Html de yazıyı başlıklar olarak kullanmak istediğinizde H1, H2, H3 etiketlerini kullanabilirsiniz. Her bir paragrafa ve başlığa ayrı ayrı yazı stili tanımlanabilir:
<h3> Yazılacak H3 Boyutundaki Başlık </h3>
<p><font face=”Tahoma”> Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.</font></p>
<h5>Yazılacak H5 Boyutundaki Başlık </h5>
<p> Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. </p>


H3 ile yazılan başlığın altında bulunan metin Tahoma yazı fontu kullanılırken hemen altında olan H5 başlığının altında ise default olarak gelen Times New Roman yazı fontu kullanılmıştır. Herhangi bir yazı fontu tanımlanmadığı sürece default yazı fontu olan Times New Roman’ı algılar.

 

Css de Yazı Stillerini Ayarlama:

Css de metindeki bir yazının büyüklüğünü değiştirmek için de font-size ile değiştirilir. Font-size de ölçü birimi olarak punto(pt), pixel(px), ems(em) ya da yüzde kullanılabilir.

Örneğin,;

18 pixel olmasını istediğiniz bir metin için aşağıdaki kod kullanılır:
<p style=”font-size:18px”>Kullanılmak istenen 18 pixel boyutundaki metin</p>


Css de yazı rengini değiştirmek için de color kullanılmaktadır. 
Örneğin;
<p style=”color: blue;”>Kullanılmak istenen mavi renkteki metin.</p>
Bu kod ile <p> etiketi arasında yazılan metin mavi renkte görünecektir.


font-family özelliği de metnin yazı fontu belirlemek için kullanılmaktadır. 
Örneğin;
<p style=”font-family:arial,courier,helvetica;”>Kullanılmasını istenilen metin.</p>
Yukardaki örnekte 3 yazı tipi tanıtılmıştır. Bunun sebebi de bir tarayıcıda tanımlanan font yazılardan birini tanımazsa diğer yazı fontunu kullanmasıdır. Yani tarayıcıda ilk olarak verilen Arial yazı tipini bulamadığı ya da desteklemediği halde ikinci ve üçüncü alternatif olan Courier veya Helvetica yazı tiplerini kullanılır.

 

Güvenli Yazı Tipi Nedir?

Güvenli yazı tipleri, bilgisayarda yüklenmiş olan ve web sitelerinde kullanılabilen yazı fontlarıdır. Bu fontlar bilgisayarlarda kurulu olduğu için hızlı yüklenir. Güvenli fontları kullanmanın önemi ise Arama motoru anlamına gelen SEO(Search Engine Optimization) da kendini göstermektedir. Arama motorları, bir site yükleme hızından dolayı arama sayfasında ilk sıralamalarda yer almasını sağlar. Aksi halde zor yüklenen yazı fontları sitenin yüklenme hızını düşürebilir.

 

En Çok Kullanılan Yazı Fontları Nelerdir?

•    Arial
•    Helvetica
•    Times New Roman
•    Roboto
•    Cambria
•    Times
•    Courier
•    Tahoma
•    Calibri
•    Trajan

 


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.