H1 Etiketi Nedir?

H1 Etiketi Nedir?

H1 etiketi en önemli faktördür ve h1-h6 arasındadır. Diğer benzerleri gibi sayfanızdaki yapıyı kullanıcılarınıza en etkili şekilde sunmanızı sağlamak için kullanılır. Tüm altyazı etiketlerinin makalelerde görsel olarak farklı boyut ve kalınlıklara sahip olması, web sitenizdeki sayfanın okunmasını çok daha kolay hale getirir. Sayfanızı bir makale, rapor veya makale olarak düşündüğünüzde, h1 etiketi dahil tüm alt başlık etiketlerini mantıksal bir sırayla kullanmak, sayfanızda vurgulamak istediklerinizi, hangi fikir veya verilerin daha önemli olduğunu vurgulamanıza yardımcı olur diğer verilerden daha fazla. Teknik olarak h1 etiketi diğer etiketler gibi kullanılır. H1 ila h6 altyazı etiketleri kullanılır. SEO açısından bakarsanız h1 etiketi oldukça fazla avantaj sağlar. Kullanıcılara vurgulamak istediğiniz yerleri daha iyi hale getirmenize yardımcı olur.

H1 Etiketi Nasıl Kullanılır?
H1 etiketine SEO açısından bakarsak, her sayfada tek bir h1 etiketi varsa ve mümkünse ona odaklanılması gereken anahtar kelimenin geçmesi gerekir. Bir h1 sayfası dışında birden fazla altyazı etiketi kullanımı vardır. Bununla birlikte, başlık düzenleme etiketleri, kullanıcıların çok dikkatini çeken önemli bir HTML öğesi oluşturduğundan, SEO uzmanları bir başlık etiketinden diğerine düzensiz geçiş yapılmamasını, açık bir mantık ve hiyerarşi çerçevesinde kullanılmasını önermektedir. Başlık veya açıklama efektlerine benzer alt başlık etiketlerinde herhangi bir karakter sınırlaması yoktur. Ancak mantıksal olarak bakarsanız, h1 etiketi dahil tüm altyazı etiketlerinin bir paragraf olmaması gerektiği açıktır. Aslında tüm bu etiketleri sayfanızdaki makalenizin başlıkları olarak düşünürseniz kullanımı çok daha doğal ve akıcıdır. H1 etiketini kullanırken yapmanız gereken şeyler ve yapmamanız gereken hatalar var. İlk önce yalnızca bir kez kullanmanız çok önemlidir. Sayfanızda h1 etiketini kullandığınızda, içinde hedeflediğiniz anahtar kelimeyi geçmelisiniz. Diğer altyazı etiketleri de dahil edilmelidir ve bunları diğer altyazı etiketleriyle kullanırken dikkatli olmalısınız.

H1 Etiketini Kullanırken Yapmamanız Gerekenler:
H1 etiketini kullanırken dikkatli olmak SEO çalışmalarını çok iyi etkiler. H1 etiketini kullanırken yapmamanız gereken ilk şey, onu kullanırken bir gazete makalesini veya bir makaleyi göz önünde bulundurmanız gerektiğidir, çünkü karakter sınırı yoktur ve hiçbir altyazı çok uzun olmamalıdır. Kısacası karakter sınırı olmadığı için abartmamalısınız. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da, H1 etiketini kullanırken bir defadan fazla kullanmamaya dikkat etmenizdir. Çünkü birden fazla h1 etiketi kullanırsanız, Google ve diğer arama motorları sayfanızı anlamakta zorluk çekecektir. Bu sitenizi SEO açısından çok kötü etkiliyor. H1 etiketini kullanmazsanız, tüm arama motorları en önemli başlığı belirlemek için h2 gibi diğer alt başlıklara bakar. Bunlardan hiçbirini kullanmazsanız hem kullanıcılara, okuyuculara, hem de arama motorlarına makaleniz hakkında hiçbir ipucu vermezsiniz ve bu nedenle mükemmel bir kullanıcı deneyimini desteklemez. Kullanıcı deneyimi desteklenmiyorsa, arama motorları SEO açısından bunu çok kötü puanlar. Bu durum web sitenizi SEO açısından çok kötü etkiliyor ve SEO çalışması yaparken buna dikkat etmeseniz bile web siteniz için çok kötü bir SEO çalışması ortaya çıkacaktır. Doğru bir h1 etiketi kullanmak SEO açısından önemlidir.