Windows 11 ile Gelen Güncellemeler

Merhaba, windows 11 ile yeni gelen güncellemeler hakkında bilgi vereceğim.

Windows 11'i "bugüne kadarki en güvenli sürüm" olarak tanımlayan Microsoft, işletim sistemi genelinde birçok yenilik, iyileştirme ve iyileştirme gerçekleştirdi. Yenilenen tasarımdan özel oyun modlarına, Android uygulama desteğinden yenilenen uygulamalara kadar bu yazıda anlatılan her şeyi inceleyebilirsiniz.

Windows 11'deki Yenilikler

 

  1. Yenilenmiş Tasarım
  2. Android Uygulama Desteği
  3. Özel Oyun Yapılandırmaları
  4. Widget Desteği
  5. Yeniden Tasarlanan Uygulamalar

 

1- Yenilenen Tasarım


Windows 11, uygulamalarda ve araçlarda sunduğu yeniliklerden önce sistem genelinde yenilenen bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Temelde Windows 10X'e çok benzer bir yapıya sahip olan sürüm, elbette Windows 10X'in üzerine birçok şey eklemiş.

Bu yılın başlarında kullanımdan kaldırılan Windows 10X, öncelikle tabletler ve düşük performanslı dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmıştı, ancak bazı özellikleri periyodik güncellemelerle Windows 10'a aktarıldı. Nitekim 10X'in tasarım çizgileri 11'in temel yapısını oluşturuyor.

Öncelikle Görev Çubuğunun ortalanmış olduğunu ve ortada Başlat Menüsünün yer aldığını görüyoruz. Söz konusu tasarımlar geçtiğimiz günlerde sızdırıldığı için ekstra sürpriz bir gelişme yaşanmadı. Öte yandan Bildirimler ve Hızlı İşlemler arayüzü de tamamen yenilendi. Ek olarak, bölünmüş ekran yapılandırmalarında iyileştirmeler yapıldı.

 

2- Android Uygulama Desteği


Windows 11 ile başka bir emülatöre ihtiyaç duymadan Android uygulamaları kurabilecek ve kullanabileceksiniz. M1 işlemcili MacBook'lara benzer bir deneyim sunmayı hedefleyen ve Windows 11 ile birlikte sunulacak bu özelliğin net detayları henüz bilinmeyen detaylar arasında yer alıyor.

 

3- Özel Oyun Konfigürasyonları


Oyunlar, Windows 11 için itici güç olmaya başlıyor. Xbox'larda bulunan Direct Storage özelliğini işletim sistemine dahil eden şirket, Xbox ve Xbox Game Pass uygulamalarını birleştirerek gereksiz uygulama karmaşasından kurtulmayı başardı.

 

4- Widget Desteği


Windows 11 ile gelecek yeniliklerden biri de bir süredir özlediğimiz widget'lar! Evet, pencere öğesi Windows 11'in bir parçası olacak ve geliştiricilerin macOS, Android, iOS ve iPadOS benzeri deneyimler sunmasına olanak tanıyacak.

 

Windows 11 Çıkış Tarihi

24 Haziran 2021'de tanıtıldı ve Ekim 2021'de piyasaya sürülmesi bekleniyor.

 

Windows 11'in Maliyeti Ne Kadar?


Windows 11 Home Fiyatı: $149,00
Windows 11 Pro Fiyatı: 209.99$
Windows 11 Pro for Workstation Fiyatı: 319,00 ABD doları

Windows 10 kullanıcıları Windows 11'e tamamen ücretsiz olarak yükseltebilecekler. Sıfırdan bir işletim sistemi satın almak isteyenler, seçtikleri pakete bağlı olarak 149 ile 319 dolar arasında bir fiyat ödemek zorunda kalabilirler. Bu fiyatlar, Windows 10'dan 10 $ daha pahalı olacak şekilde ayarlandı.

 

Windows 11 Sistem Gereksinimleri


Windows 11'in önerilen sistem gereksinimleri henüz netlik kazanmasa da minimum sistem gereksinimlerini hemen aşağıdan görüntüleyebilirsiniz. Bu listeden de görebileceğimiz gibi, yeni işletim sistemi 64 bit makinelerin kullanılmasını gerektiriyor.

 

Windows 11 Minimum Sistem Gereksinimleri

  1. İşlemci: 1 GHz Çift Çekirdekli 64-bit
  2. Bellek: 4 GB RAM
  3. Depolama: 64GB
  4. Ekran: 9 inç 1366 x 768 Piksel

Yorum Yapabilirsiniz.

Eposta mailiniz gizli kalacaktır.*Hala Web Siteniz Yok mu?