Web Hosting Türleri Nelerdir?

Anasayfa - Blog

Web Hosting Türleri Nelerdir?

Web barındırma (web sitesi barındırma); Web sitenizin içeriğinin kesintisiz internet bağlantısı olan bir sunucuda saklanmasını sağlayan, soğutma - güvenlik gibi önlemler altında sürekli çalışacak şekilde tasarlanmış ve sitenizin dünyanın her yerinden ziyaretçileriniz tarafından görüntülenebilmesini sağlayan teknolojik altyapıdır.

Farklı amaç ve büyüklükteki web siteleri için farklı sunucu çözümleri bulunmaktadır. Hosting türleri adı altında sıraladığımız bu çözümlere ve hosting seçimi için anlamanız gereken terimlere göz atarak bilinçli kararlar alarak web sitenizin yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Hosting Türleri

Web siteniz için atmanız gereken en önemli adımlardan birinin doğru hostingi seçmek olduğunu bilmelisiniz. Barındırma türleriyle ilgili açıklamamız, her birinin artılarını ve eksilerini öğrenmenizi ve web sitenizin gereksinimlerine ve bütçenize en uygun barındırma planını seçmenizi kolaylaştırmayı amaçlamaktadır:

Paylaşımlı Hosting

Yeni web sitesi sahiplerinin ihtiyaçları için oldukça makul bir seçenek olan paylaşımlı hosting, birçok web sitesi tarafından tek bir sunucunun kullanılması olarak tanımlanabilir. Bu hosting türünde sunucunun tüm kaynakları; üzerindeki web siteleri tarafından paylaşılmıştır.

Paylaşımlı hostingin en büyük avantajlarından biri fiyatının düşük olması, bir diğeri ise teknik bilgi gerektirmemesidir. Özel sunucuya göre doğal olarak daha yavaş yükleme süreleri sunan paylaşımlı hosting, yüksek trafiği yönetmek için en pahalı hosting çözümü olan özel sunucu kadar yeterli olamaz. Paylaşılan barındırma, sunucudaki bir web sitesinin performansı üzerinde olumsuz bir etki yaratma potansiyeline sahiptir.

WordPress Hosting

WordPress barındırma; Daha verimli ve daha güvenli WordPress siteleri için WordPress'e özel; Sunucu yapılandırmaları, kolay kurulum ve müşteri hizmetleri sunan bir barındırma türüdür. Kaliteli bir WordPress barındırma hizmetinin neden paylaşılan barındırma planlarından çok daha avantajlı olduğunu anlayabilirsiniz.

VPS- VDS

Sanal sunucu türleri olan VPS ve VDS, aslında paylaşımlı hostinge benzeyen ancak sanallaştırma teknolojisi ile kullanıcılara kaynak tahsisi vaat eden bir hosting çözümüdür. Web sitenizi bir sanal sunucu üzerinde barındırdığınızda, çok daha uygun fiyatlarla, özel bir sunucu üzerinde çalışan bir web sitesine benzer fırsatlara sahip olabilirsiniz.

Birçok kişi, paylaşılan barındırma ile başlamayı ve ardından web sitesi trafiği arttığında VPS'ye ve ardından daha da yüksek verim için VDS'ye geçmeyi seçer. VPS üzerindeki web siteleri performans açısından birbirine müdahale edebilir. Bu, VDS'de olmaz çünkü web siteleri daha izole alanlarda barındırılır. Bu nedenle VDS; E-ticaret siteleri veya hassas bilgi toplayan siteler için popüler, güvenli ve yüksek performanslı bir seçenektir. Sanal sunucuların önemli bir avantajı, özelleştirme ve kök erişimi sunabilmeleridir, ancak iyi yapılandırılmış bir sunucu için teknik anlayış çok önemlidir.

Dedicated Sunucu

Dedicated Server olarak da adlandırılan özel bir sunucuya sahip olmak, site trafiğinizin ani artışlarını veya diğer web siteleriyle ilgili herhangi bir sorunun, sunucuda sizden başka kullanıcı olmadığı için sitenizin performansını etkilememesini sağlar. Bir sunucu tamamen sitenize adanmıştır. Dilerseniz kendinize ait birden fazla siteyi veya tek başına büyük bir siteyi barındırabilirsiniz.

Güvenlik, esneklik ve performans açısından nihai barındırma çözümüdür, ancak diğer seçeneklerden daha maliyetlidir. Bu nedenle, özel bir sunucuya karar vermeden önce bu ölçekte gerçekten performansa ve kontrole ihtiyacınız olduğundan emin olmanız gerekir.

Sayfaların daha hızlı yüklenmesi ve başka hiçbir barındırma çözümünün vaat edemeyeceği güvenlik gibi avantajlara sahip özel sunucular; Çok yüksek trafikli web siteleri için uygundur ve günlük trafiğinizden 30 kat daha fazla bir artışı kolayca kaldırabilir.

Bulut Sunucu

Bulut sunucu, çok sayıda sunucudan oluşan bir ağ üzerinden birlikte çalışarak kesintisiz erişim ve yüksek sunucu kaynak ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış, son zamanların en popüler barındırma çözümüdür.

Bulut sunucularda CPU, RAM gibi kaynaklar birçok sunucudan sağlanmakta ve bir web sitesinin yedekleri birçok sunucuda tutulmaktadır. Bu yapı; Sunucu arızası nedeniyle bir kesinti olması durumunda kümedeki başka bir sunucu devraldığı için web sitesinin erişilemez olma olasılığını ortadan kaldırır.


Bayi Hosting

Reseller hosting olarak da bilinen reseller hosting kısaca bir hosting firmasından hosting satın alıp kendi müşterilerinize kendi markanız, fiyatlarınız ve belirlediğiniz özellikler ile hosting paketleri şeklinde satmak olarak açıklanabilir. Büyük yatırımlar ve teknik donanımlarla uğraşmadan kısa sürede iş kurmak isteyenler veya web hosting ihtiyacı olan niş müşteri kitlelerine ulaşabilenler için reseller hosting oldukça şık bir fırsat diyebiliriz.

Bireysel ve Kurumsal Hosting Nedir ?

Perakende barındırma, sunucu kaynaklarının diğer web siteleri ile paylaşıldığı uygun fiyatlı barındırma paketleri için genel bir terimdir. Daha çok kişisel web siteleri ve bloglar tarafından tercih edilmektedir. Küçük ölçekli web siteleri, bireysel hosting paketleri ile performans sorunu yaşamadan günlük yüzlerce hatta binlerce ziyaretçiyi ağırlayabilir.

Kurumsal hosting ise işlemci, ram ve disk alanı açısından daha yüksek kaynağa ihtiyaç duyan işletmeler ve firmalar için hosting paketleri için kullanılan bir terimdir. Genellikle günlük yedeklemeler, yüksek e-posta kotası gibi daha spesifik ihtiyaçlara odaklanarak işletmeleri desteklemeye çalışan barındırma çözümlerini kapsar.

Linux ve Windows Hosting Nedir ?

Yukarıdaki tüm hosting türlerinde Windows veya Linux işletim sistemli sunucuları tercih etme imkanına sahipsiniz, aslında kullanmayı planladığınız dosya türleri ve fonksiyonları bu tercihte belirleyici oluyor.

Bir web sitesi ASP, .NET, Microsoft Access veya Microsoft SQL Server dosyalarını kullanıyorsa, barındırma hizmeti Windows tabanlı olmalıdır.

PHP, Perl, WordPress, MySQL gibi diğer tüm dosya türleri, Linux tabanlı bir web sunucusunda çok daha kolay çalışır. Aslında, bu dosyalar Windows barındırma ile de çalışır, ancak Linux platformu özellikle bu veri türleriyle çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Linux, açık kaynak kodlu olması, kararlılığı, hızı, daha ekonomik ve güvenli olmasıyla bilinir. Ancak sistemi mükemmel bir şekilde kurmak için karmaşıklıklarını anlamanız gerekebilir. Buna karşılık, Windows; Kapsamlı konfigürasyon gerektirmeyen fonksiyonel bir sistem arayanlar için kullanım kolaylığı ile öne çıkabilir.

Hangi Hosting Paketini Seçmeliyim?

Barındırma paketleri; Web sitenizin barındırılacağı sunucunun kaynaklarını ne kadar kullanacağınızı gösteren planlardır. Depolama alanı, bellek, işlem gücü ve veri aktarım hızı gibi bileşenlerden oluşur. Bu bileşenler aşağıdaki faktörlerde etkilidir:

Verimlilik: Sunucunuzun verileri işleme ve aktarma yeteneği, sitenizin sayfalarının ne kadar hızlı yüklenebileceğini belirler.

Sitenizin ne kadar trafiği kaldırabileceği: Siteniz, kullandığınız sunucu kaynaklarını zorlamaya yetecek kadar ziyaretçi alırsa, sunucu çökebilir. Bu, web sitenize geçici olarak erişilemeyeceği ve itibar kaybına neden olabileceği anlamına gelir.

Maliyet: Bir barındırma planı ne kadar fazla kaynak sunarsa, fiyat o kadar yüksek olur.
Hosting planı seçerken sitenizin boyutu, amacı ve öngördüğünüz trafik miktarı belirleyici olacaktır. Ancak hosting paketlerini araştırırken en çok karşılaşacağınız terimler hakkında fikir sahibi olmanız işleri kolaylaştıracaktır:

SSD (Depolama)
SSD, bilgisayarlarda, sunucularda depolamadan sorumlu olan donanım parçasıdır. SSD kapasitesi, web sitelerinizin maksimum boyutunu belirler. Genel olarak, barındırma planları maksimum kapasiteyi Gigabayt (GB) olarak listeler.

Medya dosyaları ve dinamik içerik gibi birçok faktör web sitenizin boyutunu etkiler. Ancak ortalama bir web sayfasının boyutu 2 MB'ın biraz altındadır. Web sitenizin genel boyutunu tahmin etmek için, sayfa boyutu verilerini kullanarak ortalamanızı bulmak ve bunu sitenizdeki sayfa sayısıyla çarpmak için Pingdom Tools gibi bir platform kullanabilirsiniz.

Bant Genişliği (Trafik)
Bant genişliği, bir sunucunun veri aktarabileceği hızı ifade eder. Başka bir deyişle, web sitenizin içeriğini ziyaretçilere ne kadar hızlı gösterebileceğini belirler. Bant genişliğini, ince bir boruya göre belirli bir sürede daha fazla su, yani veri sağlayan büyük bir boruya benzetebiliriz. Barındırma planları, bant genişliğini trafik (ziyaretçi sayısı) olarak listeler.

Çok büyük miktarda depolama alanınız olabilir, ancak bant genişliğiniz düşükse verileriniz yavaş aktarılır ve çok fazla trafik sunucunuzu zorlayabilir. Tıpkı depolamada olduğu gibi, sitenizin bant genişliği ihtiyaçlarını tam olarak belirlemek zordur. Google Analytics gibi bir araçla sayfa görüntülemelerini izlemek, ihtiyaçlarınız hakkında size kabaca bir fikir verebilir.

RAM belleği
RAM, sitenizi barındıran sunucunun aynı anda birden çok isteği işlerken kullandığı kısa süreli belleği ifade eder. Barındırma planları genellikle GB cinsinden listelenir.

Yüksek trafiğe, çok sayıda dinamik öğeye sahip ve WordPress, Drupal, Joomla gibi İçerik Yönetim Sistemleri (CMS) kullanan siteler diğerlerinden daha fazla RAM'e ihtiyaç duyar. RAM'in bitmesi sitenizde "500 Dahili Sunucu Hatası"na (500 Dahili Sunucu Hatası) neden olabilir.

İşlemci
CPU, sunucunun beynidir ve sunucuda yapılması gereken işlevleri yerine getirir. CPU genellikle iki veya daha fazla "çekirdeğe" sahiptir. Her ek çekirdek, işlem gücünü artırarak sunucunuzun daha fazla isteği işlemesine ve daha hızlı gerçekleştirmesine olanak tanır.

Büyük veya karmaşık siteler için trafik dalgalanmaları ve yüksek hacimli komut dosyası istekleri, CPU'larınızı aşırı yükleyebilir ve sitenizde kesintilere neden olabilir. Genellikle sitenizin trafik hacmi ve içerdiği dinamik öğelerin sayısı, ihtiyacınız olan CPU çekirdeğinin en iyi göstergeleridir.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.