Laravel Nedir?

Merhaba, bugün Laravel nedir, nasıl kullanılır, en çok kullanılan özellikleri neler onlardan bahsedeceğim.

Laravel en küçük uygulamadan oldukça geniş projelere kadar yazılım yapabileceğiniz MVC yapısına sahip açık kaynak kodlu PHP frameworküdür.

Laravel Nasıl Kullanılır?

* Bağımlılık yöneticisi olarak Composer kullanır.
* İçinde Eloquent ORM barındırır. Bu yapıda veritabanındaki her bir tabloya karşılık gelen bir model sınıfı bulunur. Bu sayede uzun sorgu cümleleri yerine çok daha basit şekilde veritabanı sorguları yapmanızı sağlar. Ayrıca farklı veritabanlarından (Mysql, PostgreSql, MongoDB vb.) sorgularınızda değişiklik yapmadan sorgu yapabilme imkânı sunar.
* Sadece birkaç satır kod ile verileri otomatik sayfalama (Pagination) özelliği bulunmaktadır.
* Migration ve seeder yapısıyla veritabanında tablo oluşturma, versiyonlama ve veri girişi işlemleri daha basit şekilde yönetilebilir.
* Template engine olarak “Blade” kullanmaktadır. MVC(Model, View, Controller) mimarisinde View (V) kısmında denk gelmektedir. Bu yapı sayesinde php ve html kodlarımızı birbirinden ayırma imkanı sağlar.

Yapısı gereği gerçekten çok sade ve temiz kod yazarak istediğiniz uygulamaları geliştirme imkanı verir. Söz dizimi çok basit ve anlamlıdır. Alışmak için zorlanılmaz, çabuk öğrenilebilir. Birkaç işlem barındıran küçük uygulamalardan, büyük kurumsal projelere kadar her türlü web uygulamasını tasarlama esnekliğine sahiptir.

Laravel Nerelerde Kullanılır?

OOP ve PHP nin tüm nimetlerinden yararlanır böylece güncel php özelliklerinde oop uygun şekilde çalışılır.Diğer Laravel’ilaravel yapan özellikler ORM, BladeTemplate, Route, Migrations (Sürüm Kontrolü, Göçler), Unit Test (Birim Test), Automatic Pagination (Otomatik Sayfalandırma), Modüler paket yönetimi ve composer, Performans, Topluluk arasındadır.

Laravel, profesyonel ya da amatör web geliştiricileri tarafından kullanılabilir. OOP yapısı ile daha derli toplu, temiz, okunabilir kod yazılmasına olanak sağlar.Web dünyası içerisinde pek çok çalışmalara yer verdiğimiz doğrudur. İster küçük ölçekli isterseniz de büyük ölçekli projeleriniz olsun laravel yoluna başvurarak geliştirilmesini sağlamış olursunuz.

Geniş projelere kadar yayılabilen yazılım yapabilme imkanı sunan açık kaynak kodlu frameworktür. Üstelik 2016 senesinde yapılan framework anketlerine bakıldığı zaman liderliği elden bırakmamış olduğu net şekilde görüldü. Laravel avantajları ve özellikleri en çok merak edilen bir başka konudur. Kısa bir zaman zarfı içerisinde öğrenerek projelerinizin geliştirilmesini sağlamış olursunuz. Üstelik işin en güzel yanlarından birisi de projelerinize ara verip belirli bir zaman sonrasında yeniden dönüş yapsanız bile tekrardan geliştirilmesini sağlar.

Laravel'de En Çok Kullanılan Özellikler Nelerdir?

Pagination: Eloquent sistemi ile sayfalama özelliği sunmaktadır. Sayfalama özellğine ek olarak standart düzenleme de yapılabilmektedir.

Çoklu Dil: Çoklu dil sistemi kullanan ve büyük projeler üretenler için oldukça kullanışlı bir seçenektir. Her dil için ayrı klasör bulundurarak programlı çalışılabilmektedir. Bunun için validation kısmından yararlanılabilir. İnternet üzerinden hazır olarak birçok kaynak kullanılabilimektedir.

Form Doğrulama: PHP dosyalarında sorgulama işlemi zor olabilmektedir. Ancak laravel ile ip, url gibi birçok bilgi sorgulanabilir ve hata oluşmamaktadır. 

Yorum Yapabilirsiniz.

Eposta mailiniz gizli kalacaktır.*Hala Web Siteniz Yok mu?