İleti Yönetim Sistemi Nedir?

Anasayfa - Blog

İleti Yönetim Sistemi Nedir?

İleti Yönetim Sistemi kısacası (İ.Y.S), bütün hizmet verenlerin ticari elektronik mesaj onaylarını kayıt altına aldığı ulusal bi veri tabanı sistemini olmaktadır. Alıcılar (vatandaşlar) mevcut onayları için İYS üzerinden onay verebilir veya ret hakkını kullanabilirler.


6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik kapsamında hizmet sağlayıcılar tarafından alıcılara gönderilecek ticari mesajların alıcının rızası olmadan gönderilemeyeceğini, Yönetmelikte belirtilen istisnalar hariç olmak üzere, alıcılara izin dahilinde gönderilen mesajları reddetme fırsatı tanınmalıdır.

Kanun ve Yönetmelikte de yazıldığı üzere, ticari mesajlar için alınacak iletişim onaylarında, onay fiziki ortamda alınmışsa, ancak uygulamada bu belgelerin saklanması, arşivlenmesi, temin edilmesi için alıcının imzası aranmaktadır. belgelerin güvenliği ve gizliliği, gerektiğinde arşivden çıkarılması zor bir süreçtir. Elektronik ortamda alınması halinde, onaya ilişkin bildirimin aynı gün içinde alıcının elektronik iletişim adresine gönderilmesi gerektiği belirtilmektedir. Benzer şekilde, elektronik kayıtlar elektronik onaylar şeklinde tutulmalı ve güvenli bir şekilde saklanmalıdır.

İYS ile alıcılara gönderilecek ticari elektronik iletiler öncesinde hizmet sağlayıcıların istediği izinler güvenli bir ortamda saklanacak, alıcılar onay ve ret bildirimi yapabilecek, şikayet haklarını kullanabilecek. . Kamu denetimi görevini eksiksiz ve hız olarak yerine getirebilecektir.

Mesaj Yönetim Sistemi Nasıl Çalışır?

Tüm ticari elektronik ileti izinleri İYS'de saklanmaktadır.
Ticari elektronik ileti, pazarlama, promosyon, kampanya, indirim, hediye, reklam vb. gönderen tüm Hizmet Sağlayıcılar, içerikli ticari elektronik iletileri müşterilerine çağrı olarak iletebilmek için aldığı ticari elektronik ileti izinlerini İYS'ye yükler, mesajlar ve e-postalar.
Alıcılar ise bu izinlere ilişkin ret haklarını diledikleri zaman kullanırlar.

Tek elden yönetim
Alıcılar, hangi servis sağlayıcının veya markanın ticari elektronik ileti göndermesine ne zaman, nerede, hangi kanaldan izin verdiğini görebilir ve gerektiğinde her kanal (çağrı, mesaj ve e-posta) için hizmet sağlayıcılara vermiş oldukları izinleri düzenleyebilir. IYS aracılığıyla. Tüm bu işlemler iys.org.tr üzerinden tek bir platform üzerinden yapılmaktadır.

Hizmet sağlayıcılar herhangi bir yoldan (çağrı, mesaj ve e-posta) ticari mesaj göndermek istediğinde, vatandaşların verdiği izinler çeşitli yöntemlerle İYS üzerinden kontrol edilerek sadece izin vermiş olan vatandaşlara gönderilebilir.
Ret hakkının kullanıldığı durumlarda bu mesajlar, ret hakkını kullanan alıcılara İYS filtresi sayesinde gönderilmez.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.