HTTPS Nedir?

Merhaba, bu yazımızda HTTPS nedir, https güvenlik sertifikasının neden gerekli olduğu ve web sitelerinde bilgilerin çalınmaması için ne gibi önlemler alınır bu konuları açıklayağım.

HTTPS nedir? Veri aktarımının güvenliğini artırmak için şifrelenen birincil protokol güvenlik sürümüdür. Veri aktarımının güvenliğini artırmak için şifrelenir. Bu özellikle kullanıcılar bir banka hesabına, e-posta hizmetine veya sağlık sigortası sağlayıcısına giriş yapıp hassas veriler ilettiğinde önemlidir.

Özellikle oturum açma bilgileri gerektiren tüm web siteleri HTTPS kullanmalıdır. Chrome gibi modern web tarayıcılarında, HTTPS kullanmayan web siteleri farklı şekilde işaretlenir. Web sayfasının güvenli olduğunu göstermek için URL çubuğunda yeşil bir asma kilit bulunmalıdır. Web tarayıcıları HTTPS'yi ciddiye alır; Google Chrome ve diğer tarayıcılar, HTTPS harici tüm web sitelerini güvenli değil olarak işaretler. HTTPS Nasıl Çalışır HTTPS iletişimi şifrelemek için bir şifreleme protokolü kullanır. Protokole taşıma katmanı güvenliği (TLS) denir; ancak daha önce Güvenli Yuva Katmanı (SSL) olarak biliniyordu. Bu Protokol, asimetrik açık anahtar altyapısı olarak bilinen şeyi kullanarak iletişimi korur. Bu tür güvenlik sistemi, iki taraf arasındaki iletişimi şifrelemek için iki farklı anahtar kullanır.

HTTPS neden önemlidir? Bir web sitesinde HTTPS yoksa ne olur?

HTTPS, web sitelerinin ağdaki herkes tarafından kolayca görüntülenmesi için bilgilerini yayınlamasını önler. Aslında, HTTP üzerinden tüm iletişimler düz metin olarak gerçekleşir, bu da onları doğru araçlara sahip herkes için son derece erişilebilir hale getirir ve onları ortadaki insan saldırılarına karşı savunmasız hale getirir.

Bir web sitesi HTTPS'yi kullanmaya nasıl başlar?

Birçok web sitesi barındırma sağlayıcısı ve diğer hizmetler bir ücret karşılığında TLS / SSL sertifikaları sunacaktır. Bu sertifikalar genellikle birçok müşteri arasında paylaşılır. Belirli web özelliklerine ayrı ayrı kaydedilebilen daha pahalı sertifikalar mevcuttur.

HTTPS Sitenize nasıl yarar sağlar?

Güvenlik

Siteniz HTTPS çalıştırıyorsa, tarayıcınızın web sunucusundan aldığı ve aldığı her şeyin güçlü şifreleme ile yapıldığı anlamına gelir. Web sitenizde, kullanıcıların hassas bilgiler gönderip almasına olanak tanıyan bir e-ticaret sitesi ve bir giriş sistemi veya başka bir arayüz varsa, bu kesinlikle gereklidir. Sadece onları korumakla kalmaz, aynı zamanda bir kullanıcının güvenliği tehlikeye atıldığında ve sömürüldüğünde ortaya çıkabilecek herhangi bir ceza veya davadan kendinizi soyutlarsınız. HTTP'de konuşma “düz metin” biçiminde gerçekleşir; bu, üçüncü bir tarafın tarayıcınızın konuşmasını dinleyebileceği ve söylenen her şeyi görebileceği anlamına gelir. Bu, kredi kartı numarası veya diğer hassas bilgiler gibi kişisel bilgileri çalmanın harika bir yoludur. Bunu caydırmak için HTTPS kullanmamız gerekiyor.

Algılanan Güvenlik

Google gibi büyük internet teknolojisi şirketleri bir tavır alıyor ve HTTPS'yi "olması gereken" olarak görüyor. Örneğin, Google Chrome artık HTTPS kullanmıyorsa, bir sitenin "güvenli değil" uyarısı gösterir.

HTTP ile HTTPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

Web sitelerinin güvenli sertifikası olduğunu ifade eden simhe HTTPS olarak gösterilir. Ancak web sitesinin başında HTTP yer alıyorsa sertifika olmadığını gösterir. Özellikle alışveriş siteleri, banka sistemleri kullanılırken HTTPS ile giriş yapılmasına özen göstermek gerekir. SSL sertifikası kişilerin kimlik, banka ve kişisel bilgilerini korumasını sağlar.

Yorum Yapabilirsiniz.

Eposta mailiniz gizli kalacaktır.*Hala Web Siteniz Yok mu?