EV SSL Kaldırıldı, Neden ?

Anasayfa - Blog

EV SSL Kaldırıldı, Neden ?

Merhaba, bugün Chrome, şirket bilgilerini bırakmaya neden karar verdi, SSL sertifikası nedir ve önemi nedir, özellikleri ile ilgili bilgileri detaylı bir şekilde açıklayacağım.

Google'nin güvenlik konusuna ne kadar önem verdiğini artık çoğumuz biliyor. Google bir süredir bu proje hakkında çalışmalar yapıyor ve dijital dünyanın daha güvenli olmasını istiyor.Google'nin son yaptığı projelerden biride SSL olarak bilinmektedir. Oğrendiğiniz gibi Google artık SSL kullanmayan siteler için yaptırımlar kullanıyor. Uzun süredir kullanılmayan siteler  "http:// " ile başlarken, kullanılan siteler "https://" ile başlar.  'S' harfi eklenmesi ingilizce anlamı safe türkçe anlamda site güvenli demektir. S bulunmayan web siteleri sertifika alınmadığını gösterir ve güvenli değil uyarısı ile karşılaşmak mümkündür. Özellikle e ticaret sitelerinde SSL sertifikası alınması zorunlu hale gelmiştir.

Chrome, Şirket Bilgilerini Bırakmaya Karar Verdi

Chrome vb. tarayıcılar EV SSL göstergesindeki firma ünvanını kaldırdı ama tamamen değil. Kilit simgesine tıkladığınızda görmeye devam edeceksiniz. Muthemelen ilerleyen zamanlarda tamamen gidebilr.

Yukarıdaki resim de sizlere, sürümlere göre örnekleri göstermek istedik. Bu güncelleme belki de sertifikanın alınışının masrafı ve uğraştırıcılığının olması olabilir. Siteye girince ayrı güven veriyor olması rahatlatıcıdır.

Sistemleri bilenler kilit simgesine tıkladıklarında EV SSL in detaylarını görebileceklerdir. 

 

SSL Sertifikası Nedir ve Neden Önemlidir?

SSL açılımı Güvenlik Soket Katmanı olarak bilinir. Web sitelerinin güvenilir olup olmadığı konusunda verilen sertifika SSL'dir. Günümüzde e ticaret sitelerinde, banka gibi kurumsal önemli firmalarda kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Web sitesi ve ziyaretçi arasında şifrelenmiş bir bağlantı kullanılarak açılmasını sağlar. Özel bir bağlantı olduğu için güvenli açısından sorun oluşturmaz. Bu yüzden SSL sertifikası alınması web sitelerinin güvenli olduğunu gösterir ve güvenle kişiler tarafından kullanılır.

SSL web sitesi ve ziyaretçiler arasında güvenli bağlantı oluşmasını sağlayan bir sistemdir. 2018 güncellemesi ile birlikte Google SSL sertifikası olmayan web sitelerinde "güvenli değil" ibaresi yazacağını belirtmiştir. Bu durum SSL sertifikasını alınmasını zorunlu hale getirmiştir ve kullanımı oldukça yaygınlaştırmıştır.

SSL Özellikleri Nelerdir?

SSL sertifikası alındığında web sitelerine bazı özellikler eklenmektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Web sitesine giriş yapıldığında adres çubuğunda kilit ikonu çıkar. Aynı zamanda "S" harfi web sitesinin sertifikasının alındığını göstermektedir. Sertifika alındığında web sitesinin sahibinin olduğu doğrulanmış olduğu belirtilir.
  • Ziyaretçilerin kimlik ve banka bilgilerinin verilmediği sadece bilgi alışverişi yapılacak sitelerd güvenli bir şekilde faydalanabilmesini sağlar.
  • SSL sertifikası alınmak istendiğinde birkaç saat içinde dönüş yapılır ve bireyler SSL sertifikasını alabilr.
  • SSL sertifikasının günü olmaktadır. 90 gün içinde tekrar yenilenmesi gerekmektedir.
  • Ücretli ya da ücretsiz sertifikalar genellikle aynı korumayı sağlar.
  • Domain doğrulama sistemi kullanılıyorsa otomatik kendi yenilenecektir.
  • SSL sertifikası ile ilgili herhangi bir problem yaşandığında uzman bir ekipten yardım alınmalıdır.
  • SSL sertifikası web sitesine olan güveni artırır.

Güvenli günler dileriz.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.