404 Hatası Nedir, Çözümü, Sayfa Oluşturma ve Yönlendirme

Merhaba, bugün 404 Hatası nedir, çözümü, sayfa oluşturma ve yönlendirme nasıl olur, bu konulara değineceğim.

404 sayfası ve 404 yönlendirmesi için sayfa oluşturmak, web sitenizin trafiği için çok önemlidir. Bir web sitesi oluşturdunuz ve her şey harika gidiyor, ancak geçen hafta eklediğiniz bağlantı şimdi 404 sayfa bulunamadı hatası veriyor. Sayfa URL'si muhtemelen başka bir kullanıcı tarafından değiştirilmiş, farklı bir sayfaya taşınmış veya silinmiştir. Bozuk sayfalarınızı 301 ile yeniden yönlendirmek iyi bir yoldur, ancak bu bozuk bağlantıları tespit etmek her zaman kolay değildir. Bu durumda kullanıcılarınıza kötü bir sayfa göstermek yerine onları modern görünümlü bir 404 sayfasına yönlendirmelisiniz. Yapmanız gereken şey güzel bir 404 sayfası oluşturmak.

404 Sayfası Nedir?

İnterneti ne kadar süredir kullanıyor olursanız olun, bir bağlantıya veya resme tıkladığınızda 404 Bulunamadı ile karşılaşmanız an meselesidir. Bu, kullanıcıya aradıkları sayfanın mevcut olmadığını bildiren bir web sitesi hata sayfasıdır.

404 Sayfası Neden Olmalıdır?

Özelleştirilmemiş 404 sayfalarda, yönlendirme içermeyen düz bir hata sayfası görürsünüz. Ana sayfaya veya iletişim bölümüne yönlendirme yapmayan hata sayfaları, kullanıcılarınızın kendilerini kaybolmuş hissetmelerine neden olacaktır. Ayrıca kullanıcının aradığı sayfaya ulaşabilmesi için tekrar Google'da arama yapması gerekecektir. Kullanıcıları sitenizde tutmak istiyorsanız, onları sitenize göz atmaya ikna etmelisiniz. Bu yüzden birkaç mizahi yazı ve ilgili linklerle 404 sayfa tasarlamanız gerekmektedir.

404 Hata Sayfası Nasıl Yapabiliriz?

404 hata sayfası oluşturmak oldukça basit bir işlemdir. Tek yapmanız gereken sitenizden bir sayfa alıp onu 404 ile değiştirmek. Genellikle web sitelerinin ana sayfasından 404 hata sayfası oluşturuyoruz. Slayt gösterileri, afişli 404 sayfa veya hakkımızda sayfaları yapmak için çok uygundur. Şimdi 404 hata sayfası nasıl yapılır inceleyelim.

Favori web düzenleyicinizi veya HTML düzenleyicinizi açın.
Şimdi değiştireceğiniz sayfanın kodlarını kopyalayın ve metin düzenleyiciye yapıştırın.
Başlıkta “Opppssssss 404 not found” yazabilirsiniz, bu başlıkları beğendiğinizi biliyoruz.
404 ile ilgili görseller kullanın ve ana sayfaya giden 404 sayfasına bir bağlantı ekleyin.
Son olarak oluşturduğunuz 404 hata sayfasının adını 404.html olarak kaydedin ve hosta yükleyin.
Sayfanın düzgün çalıştığından emin olmak için sitename.com/404.html adresini ziyaret edin.


Peki Wordpress'de Nasıl 404 Sayfası Oluşturabilirim?

WordPress altyapısını kullanan web sitelerinde 404 sayfa oluşturmak oldukça basittir. Aşağıdaki bir WordPress 404 sayfası oluşturmak için adımları izleyin:

WordPress yönetici paneline gidin.
Sol bölmeden görünüm menüsüne tıklayın.
Tema düzenleyici sayfasını seçin.
Sayfanın sağ tarafında bulunan 404.php bağlantısını tıklayın.
Mevcut şablonda ilgili başlıkları istediğiniz gibi düzenleyin.
Temanızın 404 sayfasını beğenmediyseniz beğendiğiniz bir sayfanın kodlarını ekleyerek kaydedin.
Varsayılan 404.php dosyası, kullanıcıların arama çubuğu ve kenar çubuğu gezintisi ile sitenizde gezinmesine olanak tanır. Ayrıca bir H başlığı göreceksiniz. Vurgulamak istediğiniz mesajı bu H başlığına yazabilirsiniz. Başlıktan sonra bir paragraf eklemeli ve kullanıcıya tekrar sorgulaması gerektiğini söylemelisiniz.

Peki .HTAccess ile Yönlendirme Nasıl Yaparım?
htaccess ile 404 yönlendirmesi yapmak için, FTP ile hostunuzda oturum açın ve htaccess dosyanıza aşağıdaki kodu ekleyin.
ErrorDocument 404 https://www.siteadi.com/404

404 Hatası Nedir, Çözümü, Sayfa Oluşturma ve Yönlendirme yazımızın sonuna geldik, karşılaştığınız sorunları yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz.

Eposta mailiniz gizli kalacaktır.*Hala Web Siteniz Yok mu?