PHP Nedir, Ne İşe Yarar?

PHP Nedir, Ne İşe Yarar?

Php nedir ?  PHP etkin (dinamik) web sayfaları tasarlamak için ve web programlarını geliştirmek için uygulanmış olan bir programlama dilidir. PHP 1995 yılında Danimarka’da olan Kanada’lı yazılım profesörü Rasmus Lerdorf, yazılım dili yapılarak tasarlanmış ve programlanmış bir kodlama dilidir. Lerdorf kişisinden yapılan bu programlama dili İlk yıllarda şahsi internet sayfasına gelen kişi miktarını belirtmek için kullanılsa da kısa zamanda diğer programcıların da dikkatini çekerek geliştirilmeye başlandı. Günümüzde PHP hala gelişmeye devam ediyor. Facebook ,Wikipedia ,Twitter ve Google PHP ile geliştirildi.

PHP’nin Açılımı Nedir?

PHP uzun senelerce Personal Home Page yani kişisel anasayfa olarak bilindi ama şuanda PHP açılımı: Hypertext Preprocessor yani üstün yazı ön işlemcisi olarak ifade edilir.

PHP’nin Avantajları Nelerdir?

Ücret istemeyen bir programlama dili olduğu için rasgele bir lisans bedeli ödenmesine gerek yoktur. Dijital sunucular ile çoğu işletim sistemleriyle birlikte  çalışır. Basit söz yapısında olduğu için kolaylıkla öğrenilir. Basit olduğundan dolayı program dili çok kısa zaman içinde yorumlanabilir. Birden fazla veri tabanı yönetim sistemlerine uyumlu ve sorunsuz olarak çalışmaktadır. Birçok kaynağa sahip ve açık kaynak kod özelliği sayesinde programlamadan anlayan herkes geliştirilebilir. Arka planda çalıştığı için sayfaların görünümleri pek de önemli değildir.

PHP Nasıl Kullanılır?

PHP nedir ve nasıl kullanılır sorularının yanıtı için makalemiz aklınızda gelen tüm sorulara cevap olacaktır. PHP kendi yorumlayıcısı yine birlikte kullanır. PHP yorumlayıcısı kodları ile PHP kodlarını yorumlar. PHP programlama dilini kullanmak için bilgisayarınızda localhost dosyalarının yüklü durumda ve aktif olması gerekir. Bu modülleri içeren hazır programlar da bulunur.