Meta Description Nasıl Olmalı

Meta Description Nasıl Olmalı

Meta açıklama, 2021'de arama motorları tarafından içeriği genellikle 155-160 karakterle sınırlı olan bir sayfanın içeriğini kısaca açıklayan bir HTML etiketidir. Arama motorları meta açıklama içeriğini arama sonuçlarında görüntüler ve bu içerik tıklama oranlarını etkiler . Bu nedenle, sayfa içi SEO için meta açıklamayı optimize etmek çok önemlidir.

Meta Açıklaması nedir?

Web sayfasının kısa bir özetini sunduğunuz bir etiket olan meta açıklama, Google'ın sıralamada dikkate aldığı bir faktör değildir. Bununla birlikte, meta açıklama içeriği sıralama sonuçlarında bir sayfanın tıklama oranını etkileyebileceğinden iyi hazırlanmalıdır.


Meta Açıklama Kaç Karakter Olmalı?

Bir meta açıklamanın kaç karakter olması gerektiğine dair genel bir kural yoktur. Google, masaüstü aramaları için meta açıklama içeriğini birçok tahmine göre 920 pikselle sınırlar. Bu yaklaşık 120 ila 155 karaktere karşılık gelir. Bunu kontrol etmek için bir karakter sayacı kullanabilirsiniz. Öte yandan, Google yazdığınız meta açıklamayı her zaman göstermez. Bazı durumlarda, arama sorgusuna bağlı olarak sayfanın içeriğinin bir kısmını meta açıklama olarak görüntüleyebilir. Ne yazık ki bu durumu kontrol etmeniz mümkün değil.

Meta Açıklama Nasıl Yazılır?

Meta açıklama içeriği, arama motoru tarafından arama sonuçlarında görüntülenebileceği için dikkatlice hazırlanmalıdır. Bu içeriği oluştururken şunlara dikkat etmelisiniz:
Her sayfanın bir meta açıklaması olmalıdır. Başlık etiketinin içeriği gibi, meta açıklamanın içeriği de benzersiz olmalıdır. Arama motoru sonuç sayfalarında arama sorgusuyla eşleşen parçaların kalın olduğunu fark ettiniz. Bu kalın metin, potansiyel ziyaretçilerinizin dikkatini çekebilir. Bu sebeple açıklamalarınızı mümkün olduğunca arama terimleriyle eşleştirmelisiniz. Arama terimlerini ve anahtar kelimeleri abartılı bir şekilde kullanmayın. Oluşturduğunuz metnin bir reklam metnine benzediğinden emin olun. Doğrudan ziyaretçiyle konuşan ve bir harekete geçirme ifadesi içeren içerik ideal olacaktır. Unutmayın, meta açıklama arama motorları için mevcut olsa da, potansiyel ziyaretçileriniz için sayfanıza bir davet olmalıdır. Ziyaretçi profilinize bağlı olarak emojiyi kullanmayı deneyebilirsiniz. Özetle, anahtar anahtar kelimeleri kullanarak benzersiz, okunabilir, ilgi çekici, harekete geçirici mesaj meta açıklaması hazırlamalısınız.