İletişimi Değiştiren Teknolojinin Devrimi

İletişimi Değiştiren Teknolojinin Devrimi

İletişim, insanların hayatta kalmak ve ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyaç duyduğu en temel unsurdur. Teknolojinin, özellikle hayatımıza giren yeni teknolojilerin ortaya çıkması ve gelişmesiyle iletişim biçimleri gelişti. Teknolojinin evrimi ve iletişimin nasıl fark yarattığına dair ilginç detaylar haberimizde ...

Teknolojinin evrimi iletişimi nasıl etkiledi? Dertlerimizi bebekken ağlayarak anlatmaya çalışıyoruz. Sonra jestlerimiz ve jestlerimizle nesneleri gösteriyoruz. Kelimeleri söyleyerek yavaşça konuşmaya başlarız. Belli bir yaştan sonra dinlediğimiz ve yeterince öğrendiğimiz bir şekilde konuşarak iletişim kurarız. Sonra okula başlıyoruz, okumayı ve yazmayı öğreniyoruz ve şimdi okuyarak ve yazarak nasıl iletişim kuracağımızı öğreniyoruz.
Bebekliğimizden çocukluğumuza kadar bile kendi içinde değiştirerek iletişimi geliştiririz. Nitekim yıllar ve yüzyıllar, değişen çağlar ve teknolojinin evrimi iletişimi değiştirir.

Teknolojik yenilikler iletişimi nasıl değiştirdi?
Taş Devri'nden mağara resimleri, dumanla iletişim, tehlike durumunda çalan çanlar, M.Ö.'de bulunan hiyeroglif yazı, güvercinlerin gönderdiği mektuplar, gazetenin, telgrafın, daktilonun ve matbaanın icadı, hatta radyo ve telefon ...
Şu andan geriye dönüp baktığınızda, insanların yeni teknolojik gelişmelerle iletişimde ne kadar ilerlediğini ve teknolojinin ne kadar geliştiğini görüyorsunuz. Ama özellikle; İnsanlık için telgraf, telefon, radyo, televizyon ve faks makinesi ile iletişim kavramı tamamen gelişti.

Daha ne olabilir diye sorduğumda bilgisayarlar belirdi. Önce Eniac dediğimiz 30 tonluk bilgisayarlar geldi. Sonra bir masaya sığması için bilgisayarları küçülttüklerini gördük ve internette sörf yapmaya başladık. Yeterli değil, telefonları cebimize koyuyorlar ve içlerine istihbarat ve internet koyuyorlar. Artık, taktığımız saat ve gözlük dahil baktığımız her şeyin sonunda interneti görüyoruz. En son teknolojik gelişmeler arasında giyilebilir teknoloji, sanal gerçeklik ve 5G bulunmaktadır.

Giyilebilir teknolojinin ilk örneği, 1999'da piyasaya sürülen bir handsfree kulaklıktı. Günümüzde akıllı saatler, sesli güneş gözlükleri, hatta VR gözlükler bile giyilebilir, son teknoloji ürünler arasında yer alıyor. Sanal gerçeklik (VR), belki de iletişim konseptinin her zamankinden daha kolay olduğu bir yoldur. VR ile yurtdışındaki toplantılarınıza gerçekten de farklı olmayan bir şekilde, uçak bileti almadan ve eşyalarınızı toplamadan katılabileceksiniz. Son teknolojik gelişmeler arasında yer alan 5G sayesinde 4G ile 21 Mbps'lik internet hızınız 100-1000'e ulaşacak ve 6-7 dakikada 2 saatlik bir film izleyebileceksiniz.
Peki geçmişten günümüze hızla değişen teknoloji ve teknolojinin evrimi ile hayatımıza giren yeni teknolojik ürünler hakkında ne düşünüyorsunuz?