Akıllı E-Ticaret Nedir?

Akıllı E-Ticaret Nedir?

Akıllı e-ticaret kavramı internetin kullanımı sonucunda ortaya çıkan yeni bir kelimedir. Ticaretin dijital ortam üzerinde yapılması durumuna verilen yeni isimdir. Türkiye ve dünyada artık geleneksel pazarlama yöntemleri dışında yeni bir ticaret şekli mevcuttur. Şirketler artık klasik yöntemlerin yanına e-ticaret yönteminide eklemeye başlamıştır. Bu sayede belirli lokasyonlar dışına çıkış yapılabilmektedir.

E-ticaret yöntemini genellikle küçük ve orta ölçek grubunda yer alan şirketler kullanmaktadır. çünkü e-ticaret yöntemi sayesinde sabit olarak satış sunduğu noktaların dışına çıkılması mümkün olmaktadır. Aynı zamanda daha hızlı bir şekilde ödeme alınmaktadır. Bu durum özellikle fiziki mağaza sahibi olan işletmeler için önemli satış kanalı oluşturmaktadır. Çünkü fiziki mağazası bulunan kişiler devlet için vergi mükellefi sayılmaktadır. Bu durum sayesinde işlemler hızlanmaktadır.

Akıllı e-ticaret yöntemi sanal olarak ticaret yapmak isteyen kişiler için en çok merak edilen faktör olarak dikkat çekmektedir. E-ticaret yapmak için ilk olarak belirli bir iş fikrine sahip olmanız gereklidir. Belirlediğiniz plan ile şirketiniz varsa satış kısmınıza online ticaret ve e satış alanı eklemeniz gereklidir. Fakat şirketiniz yoksa ticaret yapabilmek için şirket kurmanız gerekmektedir.

Şirket kurmanın zorunlu olması online satışlarınız faturalanacağı için vergi mükellefi olabilmenize olanak sağlamaktadır. Bu durum sizler için bir avantajınız yçönündedir. Daha sonra ise tüketiciyi korumanız gereklidir. Bu durum için bazı e-ticaret odalarına kayıt yapmanız gereklidir. Bu odalar ise devlet tarafından kurulmuştur ve e-ticaret yapmak isteyen kişiler için mecburi tutulmuştur.

Akıllı e-ticaret yapabilmeniz için yaptığınız satışların faturalanması gereklidir. İnternet üzerinde yapılan bütün satışlar faturalı olmalıdır. Vergi mükellefi olmanız gerektiği için böyle bir zorunluluk mevcuttur. Ayrıca e-ticaret yapabilmek için sanal pos almanız gereklidir. Yapmış olduğunuz işi yasallaştırmak için vergi mükellefi olmanız şarttır.

E-ticarete yeni başlayacaksanız eğer şahıs firması kurmanız gerekmektedir. Zaman içerisinde kurduğunuz şirketi Limited Şirkete dönüştürmeniz mümkün olmaktadır. Ayrıca yeterli sermayeniz varsa Limited Şirket kurmanız daha doğru ve yararlı bir hareket olmaktadır. Yeni başlayan tecrübesiz kişiler için ilk adım olarak şahıs şirketi kurulması önemlidir.